Wybór wirującej linii połowowej

Kolor linii połowowej

Wybierz linię wędkarską do wirowania, zwłaszcza początkującego rybaka, nie jest tak łatwy. Faktem jest, że wszyscy doradzają na różne sposoby: znajomi mówią jedno, aw sklepie doradzają zupełnie inne.

Problem jest również związany z faktem, że na rynku materiałów rybackich istnieje tak różnorodne lasy, że w jednym podejściu jest mało prawdopodobne, aby można było zatrzymać się przy pewnym wyborze. Ponadto wszystkie różnią się między sobą kilkoma parametrami, takimi jak kolor, grubość, siła na pęknięcie i materiał produkcji.

Oczywiście nie będzie działać, aby wybrać linię połowową na wszystkie okazje, ale możesz dojść do optymalnego rozwiązania.

Grubość lub średnica wirującej linii połowowej

Kolor linii połowowej nie wpływa szczególnie na skuteczność, chociaż w niektórych przypadkach należy bardzo ostrożnie zachować taką niuans.

Co należy zapłacić:

• Podczas łowienia w przezroczystej wodzie należy wybrać neutralny, szary lub na bagna.
  • Jeśli rzeka charakteryzuje się piaszczystym dnem, lepiej wziąć linię połowową przezroczystą lub piaskową.
  • Jeśli zbiornik ma na nim puste dno lub roślinność, linia połowowa jest zielona lub brązowa.
  • Żółta linia połowowa będzie zauważalna w każdym zbiorniku.
  • Ciemne kolory nie pozwalają na kontrolę okablowania, ponieważ nie tylko to do zobaczenia.
  • Linia wędkarska luminescencyjna umożliwia najlepiej monitorowanie okablowania. Linia wędkarska białej lub różowej jest znacznie inna.

Monofilna linia połowowa

Skuteczność wirowania połowów zależy od średnicy linii połowowej, jeśli jest ona prawidłowo wybrana do warunków połowowych. W celu złapania nie dużych okazów jest wystarczająca linia połowowa o średnicy 0,2-0,25 mm. Jeśli zbiornik jest czystością, a piasek znajduje się na dole, wówczas grubość linii połowowej można zmniejszyć. W przypadku prętów ultralitowych jest wystarczająca linia połowowa o grubości 0,12-0,14 mm.

Grubość linii połowowej jest wybierana dla ciężaru przynęt: 25 g - 0,27 mm, 37 g - 0,35 mm i 45 g - 0,4 mm.

Przy wyborze linii połowowej należy również wziąć pod uwagę test pręta: test 1,5-12 g-średnica linii połowowej wynosi 0,12-0,16 mm, test 7-30 g-grubość linii połowowej wynosi 0,25 -0,3 mm.

Oprócz grubości linii połowowej istnieje kilka innych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Przed zakupem produktu musisz uzyskać maksimum informacji na ten temat.

Pleciona linia połowowa

Monophille Fishing Line (Monolescock) jest szeroko popularna wśród rybaków. Głównym materiałem jego produkcji jest nylon.

Wybierając, należy zwrócić uwagę:

• W sprawie awarii. Jest wskazany w kilogramach i ma bezpośrednią zależność od średnicy linii połowowej. Na przykład ryby o wadze 1 kg można wyciągnąć za pomocą monolesa o grubości 0,12 mm.
  • Jakość. Ze względu na integralność i gładkość linii połowowej przez długi czas. Niestabilne wskaźniki grubości linii połowowej na całej długości prowadzą do nieprzewidywalnych szczelin.
  • Dla prawdziwej średnicy. Możesz znaleźć producentów, którzy nie wskazują dokładnie średnicy produktu, nieuzasadnione przecenianie lub niedocenianie.
  • Dla koloru. Lepiej wyposażyć sprzęt w przejrzystą linię połowową. Ale to nie oznacza, że ​​inne kolory mogą okazać się najgorsze: wszystko zależy od warunków połowów.

Zalety monofilnej linii połowowej:

• Nie powoduje dużego oporu podczas przewodów przynęt.
  • Nie boi się niskich temperatur i nie zmienia swojej struktury w kontakcie z wodą i mrozem. Jedyne, co nie staje się tak elastyczne.
  • Ma pewną sztywność i nadaje się do robienia smyczy.
  • Ma pewien odcinek, który pozwala gasić szarpnięcia ryb, czego nie można powiedzieć o wiklin. Idealny do rozwoju wirujących zasad połowów.
  • Charakteryzujący się pewną niewidzialnością w wodzie rybnej.
  • Idealnie sprzeciwia się różnym podwodnym niespodziankom, takim jak kamienie, drewno driftowe lub skorupa.
  • Ma doskonałe szybowanie, co nie pozwala szybko zużywać pierścieni.
  • Więcej demokratycznych cen monofilnej linii połowowej.

Brak monofilnej linii połowowej:

• Jeśli używasz cienkich monole, z niskim podziałem, to szybko zostaną rozdarte.
  • Jeśli działasz przez długi czas pod bezpośrednim światłem słonecznym, może stracić część swoich właściwości.
  • Zwiększone specyficzne rozciąganie ma nie tylko pozytywny, ale także negatywny efekt: słabo przekazuje ugryzienie na końcówkę pręta. Innymi słowy, sprzęt nie jest tak wrażliwy.
  • Ma pamięć. Linia połowowa może naprawić swoją pozycję: nie na sprayu, pozostawia ją z pierścieniami, co nie zawsze jest wygodne w trakcie połowów.

Linia połowowa fluorowęglowa

Nazywa się to „warkocz” lub „sznur”. Z wyglądem rybakowie mają możliwość wyboru linii połowowej, w zależności od charakteru połowów. Warkocz składa się z kilku cieńszych syntetycznych nici, które mają specjalną impregnację i skorupę (czasami) tkane razem. Jeśli porównasz to z monofilną linią połowową, ma on większą siłę dwukrotnie.

Zalety warkocza:

• Nie ma „pamięci”. Aby nie robić tej linii połowowej i bez względu na to, jak długo jest w tym stanie, zawsze zaakceptuje swój oryginalny stan. Chociaż istnieją zmiany, w których ta zasada nie działa tyle.
  • Wysoka siła. Mimo to traci swoje cechy częstymi kontaktami z podwodnymi niespodziankami.
  • Duża liczba kolorów. Możliwe jest wybranie tego elementu sprzętu na różne warunki połowowe. Jeśli zdecydujesz się na kontrastowanie odcieni, zawsze możesz kontrolować proces okablowania przynęty.
  • Wysoka czułość. Dzięki niewielkiemu specyficznemu współczynnikowi rozciągania, natychmiast przenosi ukąszenia na końcówkę wirowania.
  • Nie rozciąga się. Ta właściwość pozwala „uratować” przynęty za pomocą różnych przeszkód. Haczyk się zginnie szybciej niż linia wędkarska.
  • Obecność impregnacji. Takie linie połowowe są impregnowane kompozycjami, które poprawiają jego wskaźniki techniczne, a także aromatyzacje, które przyczyniają się do przyciągania ryb.

Wady warkocza obejmują:

• To nie jest rozszerzalność. Kiedy wykonasz dużą kopię, cały ładunek działa w pręcie, co może prowadzić do jego awarii. Innymi słowy, wiklinowa linia połowowa nie zmiękcza szarpnięć ryb.
  • Jej widoczność w wodzie. Z reguły nie istnieje przezroczysty warkocz. Każdy z jego koloru jest w stanie ostrzec ryby.
  • Boi się niskich temperatur. Temperatura -4 ° C już wpływa na jego wskaźniki. W niskich temperaturach mokra linia połowowa jest otoczona w hoarfrostie, jej elastyczność jest tracona. Kilka takich warunków dla niej i może być nieodpowiednie do dalszej pracy.
  • W stanie wchłonąć wilgoć. Jest to bardzo zła właściwość, która prowadzi do utraty jej funkcjonalności, ponieważ nie zawsze można ją wysuszyć.
  • Jego koszt. Kosztuje więcej niż monofilna linia połowowa, ale może trwać mniej.

Land i główna linia połowowa

Podstawą jego produkcji są polimery chemiczne. Jako główna linia połowowa, niewielu go używa, pomimo faktu, że jest ona odporna na zużycie. Niestety, nie jest tak silny, w odniesieniu do monofilnej i tkanej linii połowowej, dodatkowo cena nie pozwala jej używać dla głównej linii połowowej, ponieważ istnieją inne, tańsze opcje. Ze względu na fakt, że nie jest widoczny w wodzie, jest powszechnie używany jako materiał smyczy. Tutaj po prostu nie jest wymieniany.

Zalety takiej linii połowowej obejmują:

• Jego niewidzialność w wodzie rybnej. Ta właściwość pozwala zwiększyć liczbę ukąszeń.
  • Jego odporność na zużycie. Nie boi się skorup, bez kamieni, bez wilgoci, bez mrozu, bez wysokiej temperatury.
  • Jego siła. Gruby fluorocarbon służy do ledingów szczupakowych.
  • Jej sztywność. Nie jest zdezorientowana w żadnych warunkach połowowych.
  • Jego mały współczynnik określonego rozciągania sprawia, że ​​sprzęt jest wystarczająco wrażliwy.

Jego wady obejmują:

• Sztywność linii połowowej jest problemem podczas gryzienia węzłów.
  • Konieczność użycia specjalnych węzłów, co nie zawsze jest uzasadnione ze względu na ich zwiększoną wielkość.
  • Jego obciążenie rozpadu jest nieco mniejsze niż ta sama grubość monofilnej linii rybackiej lub warkocz. Ale może być odpowiedni dla ultracitowych prętów obracających się, gdzie awaria nie jest podstawowym czynnikiem.

Wybór linii połowowej do łowienia szczupaka

Prawie cały sprzęt sugeruje obecność smyczy, która wykonuje kilka funkcji. Jeśli jest wykonany z fluorowęglowodoru, nie jest zauważalne, że nie alarmuje ryb. Ponadto w przypadku haczyków główna linia połowowa nie jest rozdarta, a wymiana smyczy to kilka minut.

Smycz jest przymocowany na różne sposoby: za pomocą węzłów lub za pomocą różnych zatrzasków lub karabinów. Który upraszcza proces wymiany.

Z reguły smycz zawsze ma mniejszą przerwę w porównaniu do głównej linii połowowej, gdzieś o 10-20 %. Z reguły linia połowowa fluorowęglowa o grubości 0,1-0,15 mm lub więcej, jeśli duże osoby są dziobane jako smycze.

Liderzy mogą mieć następujące wskaźniki:

• Pop -ups. Są wykonane z warkocza i zaprojektowane dla mulistego lub nie czystego dna.
  • Twarde i trwałe dla złożonych zbiorników, w których jest dużo roślinności.
  • Łączny. Florocarbon z nitem jest odpowiednia do bardzo trudnych warunków połowowych.

Flacki na okoń

Wskazane jest, aby wybrać sznur o średnicy 0,16-0,2 mm. Tańsza opcja zostanie dla początkujących, ponieważ po aktywnych i częstych odlewach, szczególnie niewykwalifikowanej, linia połowowa szybko się nie powiedzie. Jeśli chodzi o kolor, najlepszymi opcjami będzie zielony lub brązowy odcień. Dzięki łowisku i wędkowaniu z drganiem najlepsze wyniki uzyskuje się podczas korzystania z warkocza. W przypadku długich obsad jest również poza konkurencją.

Jeśli chodzi o monofilną linię połowową, nie jest ona zastąpiona podczas połowów oscylacyjnych lub obracających się spinnerów. W takim przypadku preferowana jest linia połowowa o grubości 0,28-0,35 mm. Wielu producentów wskazuje na opakowanie, że jest to linia połowowa do łowienia szczupaka. Na przykład linia połowowa Daiwa samurai-pike 3 (Pike Shchuka).

Flack for Ultralite Spinning

Wiele zależy od charakteru zbiornika. Jeśli chodzi o okoń, solidne okazy wydają się bardzo rzadko. Dlatego do połowów warkocz jest wystarczający, grubość 0,1 mm lub monole, o średnicy do 0,3 mm.

Ultralite to lekkie wirowanie, zaprojektowane do łapania przynęt ważących nie więcej niż 10 gramów. Z reguły w takich warunkach połowowych linia połowowa jest odpowiednia o grubości do 0,2 mm lub warkocz o grubości 0,13 mm. Ważne jest, aby zawsze pamiętać o awarii.

Który producent jest lepszy?

Wybór linii połowowej zależy w dużej mierze od możliwości finansowych, ponieważ najlepsze, markowe produkty nie są małymi pieniędzmi. Mimo to nadal warto zauważyć najlepsze z najlepszych. Znaczki takie jak Power Pro i Salmo Elite Braid, niedrogie i niezawodne. Na przykład:

• Monole: Browning Cenex Feeda Line, Salmo Specialist Feeder, Shimano Technium Spinning, Refloo Power Max. Wicker Fishing Lines: Fire Line, TUF Line, PowerPro, Sunline Deep One, Spiderwire, Salmo Elite Braid.
  • Fluorocarbon Fishing Lines: Snuline FC SWS Mała gra, właściciel Fluorocarbon, YGK Geso X Leader, Sunline New Super FC Sniper.

Wybierając wirującą linię połowową, nadal należy pamiętać, że sukces połowów zależy od innych czynników.